MIASTO MOJE…
Warszawa – największe miasto w Polsce pod względem liczby ludności (1 777 972 mieszkańców, wg stanu na koniec 2018 r.) i powierzchni (517,24 km² łącznie z Wisłą). Jedyne miasto w Polsce, którego ustrój jest określony odrębną ustawą, tzw. ustawa warszawska, na mocy której Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu. W jej skład wchodzi 18 dzielnic (jednostki pomocnicze).
Globalization and World Cities (GaWC), badający wzajemne stosunki pomiędzy miastami świata w kontekście globalizacji, w 2007 r. uznał Warszawę za metropolię globalną, czyli miasto mające międzynarodowy zakres oddziaływania w dziedzinie ekonomicznej, kulturalnej i politycznej. Jednym z kryteriów jakie powinno spełniać miasto globalne jest rozpoznawana na całym świecie i jednoznacznie kojarzona z danym krajem nazwa. Warszawie nadano wtedy 4 kategorię (Alpha-). W 2016 została uznana przez GaWC za metropolię globalną 3 kategorii (Alpha).
W roku 2016 w rankingu znalazł się również Wrocław (kategoria 10, Gamma-) oraz Kraków i Poznań (kategoria 11, High sufficiency). W najnowszym rankingu (2018 r.) pozycje Warszawy (3 kategoria) i Wrocławia (10 kategoria) nie uległy zmianie, z kolei Poznań uznano za metropolię globalną 10 kategorii – Gamma-, a Kraków i Katowice za metropolię globalną 12 kategorii – Sufficiency. Najwyższą kategorię (Alpha++) wśród globalnych metropolii mają Londyn i Nowy Jork.
Historia i piękno miasta przyciąga corocznie 8,3 miliona turystów. Z tej liczby 2,8 mln to turyści zagraniczni z różnych krajów świata. Miasto może pochwalić się ponad 80 hotelami i ok 50 schroniskami młodzieżowymi. Warszawa oprócz miejsc związanych z jej historią ma w ofercie dla mieszkańców i turystów 63 muzea, 79 parków, 28 kin i 56 teatrów a także liczne obiekty muzyczne.